Kako trening poboljšava produktivnost, učenje i fokus?

Sigurna sam da ste zamijetili da mnogi uspješni ljudi naglašavaju da imaju neku redovnu vježbačku rutinu, bez obzira radi li se o treningu u teretani ili nekoj drugoj vrsti aktivnosti. Postoji razlog za to. Točnije, postoji čvrsta poveznica između redovne fizičke aktivnosti i bolje produktivnosti, učenja i fokusa, a upravo su to karakteristike koje uspješne ljude razlikuju od prosječnih. U ovom blogu osvrnut ću se upravo na način na koji trening u teretani poboljšava naše ukupne, životne performanse, bez obzira čime se bavili.

Prije nego krenemo, važno je napisati nekoliko rečenica o tome kako mozak utječe i na naše tijelo i na naš um.

Istraživanja pokazuju koliko nam fizička aktivnost pomaže da s godinama ostanemo i mentalno fit. Naime, sa starenjem, tijelo proizvodi sve manje i manje moždanih stanica, a pokazalo se da starije osobe koje redovno vježbaju imaju u prosjeku više moždanih stanica od onih neaktivnih. Osim ovih dugoročnih, vježbanje ima i niz kratkoročnih pozitivnih utjecaja – a ovo se najprije odnosi na proizvodnju tzv. „hormona sreće“, endorfina, serotonina i dopamina.

Oni u našem mozgu djeluju tako da smanjuju štetno djelovanje stresa, smanjuju anksioznost i općenito poboljšavaju raspoloženje. Samim time, organizam je u stanju biti bolje fokusiran, te se lakše suočavati s problemima i učiti. Samo se zapitajte, koliko ste puta na trening došli bezvoljni, a otišli potpuno suprotno raspoloženi? E za to su krive upravo ove kemikalije u našem mozgu.

Tijekom vježbanja tijelo oslobađa endorfin, prirodni „hormon sreće“ koji smanjuje bol i poboljšava raspoloženje, stvarajući osjećaj euforije poznat kao „runner’s high“. Nadalje, fizička aktivnost potiče proizvodnju serotonina, koji pomaže u regulaciji raspoloženja i povećava osjećaj zadovoljstva, smanjujući stres i anksioznost. Na kraju, vježbanje podiže i razinu dopamina, što poboljšava motivaciju i fokus, čineći vas energičnijima i produktivnijima tijekom dana. Uz sve to, trening pomaže i u povećanju dopreme kisika u mozak, čime mozak bolje funkcionira. Na kraju, trening ima i direktan pozitivan učinak na poboljšanje kognitivnih funkcija, što znači da imate bolju mentalnu jasnoću te ste sposobniji učiti i pamtiti.

Dakle, kako točno trening poboljšava produktivnost, učenje i fokus?

Odgovor na ovo pitanje možemo podijeliti u nekoliko točaka:

1. Super koncentracija – trening poboljšava sposobnost koncentracije i održavanja fokusa. On jača kognitivne sposobnosti, što znači da ćete lakše odagnati distrakcije. Dakle, kad sljedeći put budete imali problema s koncentracijom, dođite na trening, a nakon toga prionite poslu – iznenadit će vas poboljšanje koncentracije!

2. Poboljšava raspoloženje – trening ne samo da bilda mišiće, već i raspoloženje i motivaciju, koji su neophodni za učenje i produktivnost u poslu. Kad se osjećate dobro, lakše vam je raditi, proaktivniji ste i svi zadaci vam se čine manje izazovnima, nego kad niste raspoloženi.

3. Smanjuje stres – opterećeni ste poslom i pod teškim stresom? Dođite na trening! Trening je najbolji lijek za borbu protiv stresa: smanjuje razine kortizola (hormona stresa) i podiže razine serotonina i dopamina. Rezultat je smanjena anksioznost, bolje upravljanje stresnim situacijama te bolja sposobnost zadržavanja mirnoće u izazovnim situacijama.

4. Poboljšava kvalitetu sna – svima nam je poznato da moramo dovoljno dugo kvalitetno spavati da bismo bili mentalno bistri i zdravi. Trening ovdje ima svoj pozitivan učinak u tome što regulira ritam spavanja i budnosti te povećava trajanje dubokog, najkvalitetnijeg sna.

5. Povećava energiju i produktivnost – redovni treninzi doprinose povećanju razine energije čime se osjećate sposobnije, poduzetnije i aktivnije. Isto tako, redovni treninzi će vam osigurati da tijekom cijeloga dana imate dovoljno energije, a ne da vas usred dana uhvati umor i produktivnost naglo opadne.

Stoga, nakon što smo odgovorili na pitanje iz naslova i pojasnili kako vam trening pomaže, ne samo u poboljšanju fizičkoga izgleda i zdravlja, već i mentalnog stanja i svakodnevne produktivnosti i fokusa, imamo samo još jedno pitanje za vas: Kad se vidimo na treningu?

 

Autor teksta: Zorana Jagodić




Komentiraj

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Potrebna polja označena su *